ATD DYNAMIC BILLIARD TOUR - RRB                        2014

 

Transilvania Pool Association - TOUR, FINALA, CAREI, 28-29.01.2017,
(10 ball) si ATD-DYNAMIC "POOL TEAM CUP"
. 

City Club Biliard & Cafe, Str. Iuliu Maniu, nr.21, Carei
 



Castigatorii finalei TPA TOUR 2016

1 CIPRIAN GANDAC
2 LADANYI IOAN
3 OLAH GABOR
 


 


Transilvania Pool Association - TOUR, Etapa 6, Oradea, 19-20.11.2016,
(9 ball) si ATD-DYNAMIC "POOL TEAM CUP"
. 

Club Black & White, Strada Motilor Nr. 2, Oradea
 


 
Castigatori Etapa VI
1  LADANYI IOAN - 550 pc
2  OVIDIU CRISTEA - 480 pc
3  GALE DANIEL - 405 pc
4  SZOLNOKI OLIVER - 405 pc
5  NINA IONUT - 370 pc
6  TRIF CLAUDIU - 370 pc
7  DESCULTU ALEX - 370 pc
8  CHIRA MARIUS - 370 pc
CLASAMENT TPA TOUR
1  LADANYI IOAN - 2370pc
2  OLAH GABOR - 2325 pc
3  CIPRIAN GANDAC - 2310 pc
4  GALE DANIEL - 2255 pc
5  KERCSO ZOLTAN - 1955 pc
6  TRIF ALEXANDRU - 1940 pc
7  GERGELY FRANCISC - 1590 pc
8  NOVACOVICI FLORIN - 1590 pc


Transilvania Pool Association - TOUR, Etapa 5, Timisoara, 22-23.10.2016,
(10 ball) si ATD-DYNAMIC "POOL TEAM CUP"
. 
Club Black Box, Str. Aristide Demetriade, nr.1, Iulius Mall, et. 3, Timisoara



CLASAMENT TPA TOUR
1  KERCSO ZOLTAN
2  CIPRIAN GANDAC
3  OLAH GABOR
4  GALE DANIEL
5  IOAN LADANYI
6  CIUCAS CRISTIAN
7  SUCIU ADRIAN
8  TRIF ALEXANDRU

 


Transilvania Pool Association - TOUR, Etapa 4, Cluj-Napoca, 24-25.09.2016, (9 ball)
ATD-DYNAMIC "POOL TEAM CUP"
. 
Piovra Club, Str. Fabricii de Zahar 50, Cluj-Napoca, Romania



CLASAMENT ETAPA 4

 
Trif Claudiu castiga PREMIULUI SPECIAL acordat de catre ATD DYNAMIC constand in participarea la Dynamic Best of the East,  Moldova OPEN 8-9.10.2016

Castigatorii
T.P.A.TOUR, ATD-DYNAMIC "POOL

TEAM CUP"

CLASAMENT GENERAL dupa ETAPA 4


Campionatul National de Biliard (bila 9), 17-18.09.2016
Club First din Campulung Muscel

Castigatorii campionatului:

1. Lazurca Paul - Brasov
2. Tudor Lucian - Campulung
3. Apostol Aurelian - Bucuresti
3. Lixandroiu Marius - Campulung

Campionatul Național de Biliard 14.1 (Cupa Alfredo de Oro) 20-21.08.2016
Bucuresti, Club Grand Combo, Baneasa Shopping City

Castigatorii campionatului sunt:

Seniori:
1. Babken Melkonyan
2. Ovidiu Cristea
3. Dan Moraru
3. Clement Verschatse
Juniori:
1. Clement Verschatse
2. Nicusor Tudose
3. Robert Paun
3. Bogdan Sandu
 

 
 

Cupa Romaniei (bila 10) 16-17.07.2016
Carei, City Club-seniori, Centrul National de Biliard-Snagov-juniori



 
Cupa Romaniei bila 10 - Seniori-
1 Ladanyi Ioan
2 Olah Gabor si PREMIU SPECIAL PARTICIPARE DYNAMIC BEST OF THE EAST MOLDOVA OPEN OFERIT DE ATD-DYNAMIC
3 Ovidiu Cristea

3 Gâlgău Daniel

5 Ciucas Cristian
5 Cosmin Ardelean
7 Gergely Francisc
7 Crisan Lucian
9 Balas Alexandru
9 Martinas Cristian
9 Czirjak Levente
9 Gândac Ciprian
13 Vaju Ioan
13 Kulcear Bela
13 Petrescu Adrian
13 Marinca Traian
Cupa României 2016 - Juniori-
1. Clemente Versache ( 17 ani) Snagov si PREMIU SPECIAL PARTICIPARE DYNAMIC BEST OF THE EAST MOLDOVA OPEN OFERIT DE ATD-DYNAMIC
2. Tudose Nicuşor (14 ani) Snagov
3. Răducanu Victor (17 ani) Snagov
4. Păun Robert (12 ani) Snagov

Campionatul Național de Biliard (bila 8) 21-22.05.2016
Bucuresti, Kings Club

Cei doi campioni, Claudiu Alicus si Nicusor Tudose au primit cate o participare la o etapa a turneului Best of the East din partea ATD Biliard, carora le multumim pe aceasta cale. 
Deasemenea multumim club King's pentru gazduire si tuturor participantilor.
sursa:
facebook.com/frbiliardpool
Clasament C.N Bila 8 2016 seniori:
1 Alicus Claudiu

2 Maican Raul
3 Toader Marian
3 Cristea Ovidiu
5 Melkonyan Babken
5 Moraru Dan
5 Braga Robert
5 Verschatse Clement
9 Stanciu Andrei
9 Popescu George
9 Gherman Cosmin
9 Munteanu Ion

13 Martinas Christian
13 Novacovici Florin
13 Balas Alexandru
13 Ursache Felician
17 Marineci Ionut
17 Gosa Gabriel
17 Tudose Nicusor
17 Lutia Adrian
17 Oleg Balan
17 Anastasiei Alin
17 Dulgheru Catalin
17 Voicu Sergiu
Clasament CN Bila 8 2016 juniori:
1. Tudose Nicusor

2. Verschatse Clement
3. Paun Robert
3. Raducanu Victor
5. Sorbalo Adelin
5. Sandu Bogdan

7. Codrescu Catalin

 


Transilvania Pool Association - TOUR, Etapa 3, Carei, 21-22.05.2016, (10 ball)
ATD-DYNAMIC "POOL TEAM CUP"
.
City Club Biliard & Cafe, Str. Iuliu Maniu, nr.21, Carei

Cu ocazia Etapei 3, Carei, Transilvania Pool Association TOUR, D-na Maria Tabacaru (ATD-DYNAMIC)
impreuma cu Dl
Jozsef Levente Czirjak (T.P.A.) lanseaza "POOL TEAM CUP". Echipele sunt alcatuite
din cate 2 jucatori si reprezinta 4 orase - respectiv cluburi:
Carei, Timisioara, Oradea, Satu Mare.
Cupa se transmite de la o echipa castigatoare la alta, dupa fiecare etapa. Echipa castigatoare a
fiecarei etape pastreaza o relica in miniatura a cupei alaturi de medalii.

Castigatorii T.P.A.TOUR,
ATD-DYNAMIC "POOL TEAM CUP"

LOCUL I - TIMISOARA
Gale Daniel si Spataru Razvan Ilie
LOCUL II - CAREI
Francisc Gergely si Olah Gabor
LOCUL III - SATU MARE
Traian Marinca

LOCUL IV - ORADEA
Cupa va pleca la Timisoara si va fi pusa in joc la urmatoarea
competitie TPA TOUR de la Cluj-Napoca.

Premii Etapa 3 - Carei:
Locul
 1 - Olah Gabor, 550p
Locul  2 -
Zoltan Kercso, 480p
Locul
3 -
 
Ciprian Gindac, 420p
Locul 4 - Gale Daniel, 390p

Locul
5 - Gergely Francisc, 370p
Locul 6 - Bukta Zoltan, 370p
Locul 7 - Blaga Alex, 370p
Locul 8 - Chetrusca Dan, 370p
Gazda: City Club Biliard & Cafe Carei

Atd-Dynamic a acordat pentru a doua oara lui Olah Gabor ocupantul locului 1 un PREMIU SPECIAL constand in:   o participare la Dynamic Best of the East la urmatoarele competitii ramase din 2016


Transilvania Pool Association - TOUR, Etapa 2, Timisoara, 2.04.2016, (9 ball)
Club Black Box, Str. Aristide Demetriade, nr.1, Iulius Mall, et. 3, Timisoara

Premii Etapa 2 - Timisoara:
Locul
 1 - Ciprian Gindac, 550p
Locul  2 -
Cristea Ovidiu, 480p
Locul
3 -
 Kercso Zoltan, 420p
Locul 4 - Gale Daniel, 390p

Locul
5 - Ioan Ladanyi, 370p
Locul 6 - Trif Alexandru, 370p
Locul 7 - Gergely Francisc, 370p
Locul 8 - Stelian Florean, 370p
Gazda: Club Black Box Timisoara

Atd-Dynamic a acordat pentru ocupantul locului 1 - Ciprian Gindac un PREMIU SPECIAL constand in participarea la Dynamic Best of the East, Kielce-Polonia, 30.04-01.05.2016


Transilvania Pool Association - TOUR, Etapa 1, Oradea 20-21.02.2016, (10 ball)
Pool Club, Str. Mihail Kogalniceanu, nr. 1, Oradea

Premii Etapa 1 - Oradea:
Locul
 1 - Ioan Ladanyi, 550p
Locul  2 -
Olah Gabor, 480p
Locul
3 -
 Gale Daniel, 420p
Locul 4 - Kercso Zoltan, 390p

Locul
5 - Csabalik Richard, 370p
Locul 6 - Novacovici Florin, 370p
Locul 7 - Precup Alin, 370p
Locul 8 - Garduli Tudor, 370p
Gazda: Pool Club Oradea

Atd-Dynamic a acordat pentru ocupantul locului 2 - Olah Gabor un PREMIU SPECIAL constand in participarea la Dynamic Best of the East, Ruzomberok-Slovacia, 12-13 martie 2016

Timp de aproape 2 ani de la aparitia conceptului BKO, Bucurestiul a fost principalul centru competitional biliardistic al tarii, pentru a “contracara” ambitiile capitalei si a oferi, in special jucatorilor locali, posbilitatea de a lupta pentru premii consistente, in nord-vestul tarii a luat nastere TRANSYLVANIA POOL ASSOCIATION TOUR. Turneul gandit ca un circuit format din 6 etape, desfasurate in 4 orase din Transilvania (Oradea, Timisoara, Cluj-Napoca Carei) va pune in joc la fiecare etapa suma de 1000 Euro, iar la sfarsitul celor 6 concursuri, cei mai buni 32 jucatori vor juca marea finala pentru aflarea castigatorului turneului. ATD-Dynamic Billiard Romania, pentru a cata oara vine in sprijinul initiativelor locale si da dovada de perseverenta in promovarea biliardului autohton, astfel, in calitate de partener al TPA Tour, ATD Romania va oferi castigatorului fiecarei etape un voucher de participarea gratuita la unul din concursurile Dynamic Best of the East.

Prima etapa a TPA Tour s-a desfasurat in perioada 20-21 februarie 2016, in Pool Club din Oradea si a adunat 34 de iubitori ai sportului cu bile, printre care si nume grele din biliardul romanesc, cum ar fi: Ioan Ladanyi, Ciprian Gindac, Gabor Olah, Zoltan Kersco. Disciplina etapei a fost Bila 10 si la sfarsitul zilei de concurs cel mai bun s-a dovedit a fi Ioan Ladanyi, care a disputat finala in compania lui Gabor Olah. Avand in vedere ca Ioan Ladanyi si Cristian Surdea sunt jucatorii sponsorizati de ATD la Dynamic Best of the East, voucherul de participare la DBE Slovacia a revenit ocupantului locului secund, Gabor Olah. Meciurile au putut fi urmarite direct pe stream-ul asigurat de catre organizatori, iar clasamentul etapei este disponibil pe pagina FB a Pool Club Oradea. Alexandru Marcoci
 


Transilvania Pool Association: T.P.A. TOUR
Oradea, Timisoara, Carei, Cluj-Napoca, Timisoara, Oradea
 

           

 

 

 

 

 

Etapa 1,
 Oradea
20-21.02.2016,
(10 ball)
Etapa 2, Timisoara 2.04.2016,
(9 ball)
Etapa 3,
Carei,
21-22.05.2016,
(10 ball)
Etapa 4,
Cluj-Napoca
,
24-25.09.2016,
(9 ball)
Etapa 5,
Timisoara,
22-23.10.2016,
(10 ball)
Etapa 6,
Oradea
,
.......12.2016,
(9 ball)


Turneul Transylvania Pool Association dorește să se adreseze jucătorilor de billiard indiferent de cetățenie, naționalitate și vârstă prin organizarea unui circuit de 6 etape in 4 orașe diferite din Transilvania și cu o finală unde vor participa cei mai buni 32 de jucatori care se vor stabilii pe baza punctajelor obținute în cele 6 etape. Scopul Circuitului este ca fiecare participant să-și pună în valoare spiritul de competitie și de a incerca să-și descopere și să-și depașeasca limitele si nu in ultimul rand creșterea nivelului de joc al fiecăruia. Concursul se va organiza în weekenduri, sâmbătă și duminică în lunile februarie, martie, aprilie, mai, septembrie, si noiembrie respectiv finala în decembrie.
    
Taxa de înscriere în concursuri este de 100 de lei pe etapă cu fond de premii garantate de 4600 lei în fiecare etapă. Premiile se vor împărții astfel:
      Locul I - 1500 lei si voucher de participare la Dynamic Best of the East; Locul II - 900 lei; Locul III - 600 lei; Locul IV - 400 lei; Locul V-VIII - 300 lei.
      Se vor juca 3 etape de bila 9, 3 etape de bila 10 în sistem piramidă dublă (dublă eliminare). Până la primii 16 se va juca primul la 7, în primii 8, semifinalele și finalele primul la 9. Punctajul pentru fiecare etapa va fi distribuit conform urmatorului tabel.:
      Locul Puncte:
1 550; 2 480; 3 420; 4 390; 5-8 370; 9-16 325; 17-34 275;
25-32 200; 33-128 120. In cazul în care doi sau mai mulți jucători sunt la egalitate de puncte, se va desfășura un concurs sau meci de departajare (se va juca primul la 9 jocuri). Dupa al doilea etapa se v-a stabilli un sistem de handicap (de comun acord) care va tine cont de pozitionarea jucatorilor in clasament.
 





 






 bilebile.blogspot.ro

  • REMEMBERimage1

  • Competitii sportive 2013-2014 organizate in Romania si Europa cu participarea echipei
    Black Wolf

    ECHIPA BLACK WOLFimage1
  • Jucatorii echipei sportive Black Wolf.
     

  •  
  • EUROTOUR DYNAMIC BILLIARDimage3
  • Participarea sportivilor echipei Black Wolf la Eurotour Dynamic Billiard cel mai important turneu European.